O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

PRŮVODCE

ŘECKO

Hlavním městem jsou Athény. Uředním jazykem je řečtina.

 

státní vlajka STÁTNÍ VLAJKA
státní znak STÁTNÍ ZNAK

 

Řecko, oficiálně Helénská republika, je stát ležící v jihovýchodní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a přilehlých ostrovech v Egejském, Středozemním a Jónském moři. Jeho sousedy jsou Albánie, bývalá jugoslávská republika Makedonie, Bulharsko a Turecko. Rozloha Řecka činí zhruba 137 950 km2 a žije v něm asi 11 000 000 obyvatel.

 

mapa Řecka - KLIKNI
MAPA ŘECKA

 

Přibližně jedna čtvrtina rozlohy dnešního Řecka připadá na řecké ostrovy, kterých je přes 3000, z nichž 167 jich je stále obydleno. K největším patří Kréta (8 260 km2), Euboia (3 657 km2), Lesbos (1 630 km2) a Rhodos ( 1400 km2). Některá souostroví tvoří vládní regióny nebo vlastní prefektury. Ostrovy se dělí do 6 hlavních skupin (Jónské ostrovy, Egejské ostrovy, Saronské ostrovy, Sporady, Kyklady, Dodekanesy).

Okolo 80 % země je tvořeno horami nebo kopci, což Řecko činí jednou z nejhornatějších zemí Evropy. Horská pásma na území Řecka se souhrnně označují Helenidy. Centrální horstvo Pindos má nejvyšší bod o výšce 2636 metrů nad mořem. Horské pásmo pokračuje prostřednictvím Peloponésu, ostrovů Kythera a Antikythera a končí na ostrově Kréta. Ostrovy v Egejském moři jsou ve skutečnosti vrcholy podvodních hor, které kdysi byly prodloužením pevniny. Nejvyším pohořím Řecka je bájný Olymp. Nejvyšším vrcholem pohoří Olymp a současně nejvyšší horou Řecka je Mytikas. Dosahuje výšky 2917 m a je tak nejvyšším ze sedmi vrcholů na hlavním olympském hřebeni. Název pochází ze slova Myt, což znamená nos.

ADMINISTRATIVNÍ ROZDĚLENÍ

13 krajů rozdělených do 51 prefektur a 1 autonomní region:

 

administrativní rozdělení - mapka 1 Attika
2 Střední Řecko
3 Střední Makedonie
4 Kréta
5 Východní Makedonie a Thrácie
6 Epirus
7 Iónské ostrovy
8 Severní Egejské ostrovy
9 Peloponés
10 Dodekany, Kyklady
11 Thesálie
12 Západní Řecko
13 Západní Makedonie

 

Na jednom z výběžků poloostrova Chalkidiki, označovaného jako Hora Athos, se rozkládá takzvaná mnišská republika. Je považovaná řeckou ústavou za autonomní republiku, ačkoliv zahraniční vztahy přesto zůstávají výsadou řeckého státu. Její obyvatelstvo je výhradně mužského pohlaví, a to se týká i domácích zvířat, ženy mají na toto území zákaz vstupu.

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0