O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

PRŮVODCE

KYKLADY

Souostroví Kyklady tvoří asi 20 velkých a 200 malých ostrovů, jen 24 z nich je obydlených. Nacházejí se ve střední a jižní části Egejského moře. Název Kyklady vznikl od řeckého slova kyklos (kruh), neboť tvoří pomyslný kruh kolem posvátného ostrova Delos.

 

Kyklady - mapa - KLIKNI
KYKLADY - MAPA

 

Ostrovy jsou převážně kamenité a vyprahlé, za což mohou severozápadní větry meltemi, vanoucí zejména v červenci a srpnu a způsobující, že zde skoro vůbec neprší. Výjimku tvoří ostrovy Andros a Naxos, které jako jediné mají trvalé vodní toky, a ostrovy Serifos a Kea.

Správním střediskem Kyklad je město Ermoupoli na ostrově Syros.

Podle antické báje vznikly Kyklady tak, že bůh moře Poseidon srazil svým trojzubcem do moře hory a ty potom v hlubinách zapustily kořeny. Jejich vrcholky tvoří jednotlivé ostrovy a ostrůvky souostroví.

Za nejstarší obyvatele Kyklad jsou považováni Kárové v období 2400 - 1200 př.n.l. Jejich kykladské idoly (kamenné sošky zobrazující většinou ženy) byly nalezeny téměř na všech ostrovech. Kolem roku 1200 př.n.l. vytlačili Káry na severu Jónové a na jihu Dórové, později spadaly ostrovy pod Athény. V letech cca 300-180 př.n.l. patřila část ostrovů ke starověké Makedonii a část dynastii Ptolemaiovců z Egypta. Později připadly Římské říši a po jejím rozdělení Byzantincům. Ve středověku zde vládli několik staletí Benátčané, Frankové a Turci. Pak se ostrovy pomalu připojovaly k Řecku.

Mezi obydlené kykladské ostrovy patří (seřazeno abecedně):

Amorgos, Anafi, Andros, Antiparos, Donoussa, Folegandros, Ios, Iraklia, Kea, Kimolos, Koufonissi, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Schinoussa, Sifnos, Sikinos, Syros, Thirassia a Tinos

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0