O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

PÁR SLOV ÚVODEM

KYKLADY - MŮJ SEN

 Řecko jsem navštívila poprvé v roce 1995. Byl to klasický pobytový zájezd s cestovní kanceláří na Olympskou rivieru, v rámci kterého jsem kromě jiných výletů podnikla i organizovaný jednodenní lodní výlet na ostrovy Skiatos a Skopelos. Ostrovní atmosféra mě okamžitě uchvátila, stejně tak plavba lodí po moři. Bohužel na toulky ostrovními uličkami bylo příliš málo času.

Zato večery v přímořském letovisku Nei Pori na Olympské rivieře byly docela dlouhé. Trávila jsem je převážně procházkami po pobřežní promenádě spojenými s poslechem všudypřítomné řecké hudby a v neposlední řadě i prohlížením stojanů s pohlednicemi. Kdykoliv mi nějaká pohlednice padla do oka, nalezla jsem na druhé straně slovo Santorini. Tušila jsem, že to bude nějaký ostrov, zajímalo mě však, kde leží. Zakoupila jsem si tedy řeckou mapu, Santorini jsem však na ní nenašla. Až po návratu domů jsem zjistila, že jsem Santorini najít na mapě nemohla, neboť Řekové tomuto ostrovu říkají Théra a pod tímto názvem je také na mapě uveden.

A tak vznikl můj sen navštívit Santorini.

Věděla jsem, že ostrov není nikterak veliký a proto jsem hned v začátku začala uvažovat o spojení pobytu na více ostrovech. Měla jsem vyhlídnutý zájezd od téže cestovky, se kterou jsem byla v Nei Pori (po 3 dnech na Krétě, Santorini, Mykonosu a Parosu), nějak jsem však stále nebyla schopná dát dohromady potřebnou finanční částku. Vždy jsem se nakonec rozhodla navštívit za podstatně nižší částku (často i méně než třetinovou) jiný kout na Zemi. A tak jsem navštívila Kusadasi v Turecku (kde mě nechala zkrachovalá cestovní kancelář, takže jsem si pobyt nedobrovolně prodloužila na 20 dní, nijak toho ale nelituju) nebo Lloret de Mar na Costa Brava ve Španělsku (první a poslední autobusový zájezd, autobusem tak daleko již nikdy více). Poslední výlet k moři, do Primorska v Bulharsku v roce 2002, jsem podnikla sice taktéž s cestovní kanceláří, ale sama a byla jsem navýsost spokojená. Vstala jsem si, kdy jsem chtěla, šla jsem, kam jsem chtěla, a zůstala tam, jak dlouho jsem chtěla, s nikým jsem se nemusela domlouvat, nikomu jsem se nemusela přizpůsobovat. Bylo to fantastické a po dvou dovolených s dominantní a zcela nepřizpůsobivou sousedkou opravdový balzám na duši. Našla jsem vlastně jediné negativum - spálila jsem si záda (kde jinde, než na plavbě malou plachetnicí po moři), která mi neměl kdo namazat.

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0