O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

DOPRAVA

ATHÉNSKÉ LETIŠTĚ

Athénské mezinárodní letiště Elevtherios Venizelos mě opravdu mile překvapilo. Je to velmi velmi moderní letiště, zaplaťpánbůh za olympijské hry v Athénách. Na letišti se neztratí ani cestovatel neznalý řečtiny i angličtiny. Důležité je znát číslo letu a mít oči otevřené. Vše důležité se dozvíte z obrovských LCD obrazovek umístěných na každém vyústění chodby i v jednotlivých prostorách letiště. Najdete na nich na jakém pásu máte očekávat svůj kufr či v kolik odjíždí autobus z letiště do centra Athén či do přístavů Piraeus, Rafina nebo Lavrio (to při svém příletu) nebo čísla odbavovací přepážky nebo portu, odkud bude vaše letadlo odlétat (to naopak při odletu). Postavíte-li si kufr na pás prázdné odbavovací přepážky, zjistíte, zda se vejdete do váhového limitu pro odbavené zavazadlo či zda je nutné z kufru něco vyndat.

V hale najdete velké množství stojanů, kde je možné se zdarma připojit k internetu (i když nemáte svůj notebook), bohužel jen ve stoje (pokud si sednete, neuvidíte a nedosáhnete na klávesnici) a je třeba zvyknout si na kuličku (trackball ?) místo myši. Připojení je možné po dobu 10 minut, pak je připojení zablokováno, když však změníte stojan, můžete surfovat dalších 10 minut. Pravda, stojany jsou dost často obsazené převážně mladými lidmi, ale kdo si počká, ten se dočká. Vlastníte-li svůj notebook, můžete surfovat 45 minut, kde a jak se připojíte však netuším, neb notebook nevlastním a tak jsem ani nezjišťovala.

Horší je to v nočních hodinách s občerstvením. Stánek s květinami je sice otevřen nonstop 24 hodin, kávu se mi však 2 hodiny po půlnoci koupit nepodařilo, všechny mnou nalezené stánky měly zavřeno.

WC jsou perfektně čistá, zadarmo a otevřená nonstop.

V prostoru pro odbavené cestující jsem nenašla ani internet ani obchody či stánky s občerstvením. Možná jsem je však po celodenním úmorném vedru a courání po památkách prostě a jednoduše dvě a půl hodiny po půlnoci přehlédla. Rozhodně jsem neměla chuť ani sílu je hledat.

Při odletu z Athén se nenechte vykolejit okružní jízdou v letadle kolem dálnice. Rolovali jsme opravdu velmi dlouho. Nejprve dálnice po pravé straně, pak po mostě přes dálnici, dále po levém "břehu" dálnice ... Co se týče létání, nejsem typ, který se na něj nějak zvlášť těší. Měsíc před odletem si zakážu sledovat pořady o leteckých katastrofách a ty 2 - 3 hodinky prostě přežiju s lehce staženým žaludkem - strachy pochopitelně. Lépe pár desítek minut nepříjemného pocitu kolem žaludku než pár desítek hodin v autobuse. Když však popojíždění v letadle kolem dálnice stále nebralo konce, nervozita narůstala do obludných rozměrů a nepomáhala ani myšlenka, že nám chce možná pilot ještě ukázat Akropoli ... proboha snad nemá letadlo nějakou poruchu ... Nemělo. To jen athénské letiště je tak obrovské, že na startovací dráhu č. 1 jsme rolovali nějakých 10 či 15 minut.

Perfektně je vyřešena i doprava z letiště. Na LCD obrazovkách v letištní hale najdete vždy 5 nejbližších odjezdů jak expresních X-busů, tak regionálních autobusů, metra i příměstských vlaků.

V následující tabulce najdete stav ze zhruba druhé hodiny ranní:

X-96 Airport - Piraeus interval 30 minut
X-95 Airport - Syntagma interval 20 minut
Airport - Rafina 5:45 7:05 8:00
Airport - Lavrio 6:30 7:30 8:30 9:30 10:30

Přímo před letištní halou je konečná stanice expresních autobusových linek, z nichž X-96 jezdí do přístavu Piraeus a X-95 na náměstí Syntagma v centru Athén. Jízdenka stojí 3,20 € a lze ji koupit ve stánku před letištní halou u konečné stanice, otevřeno je nonstop 24 hodin.

Regionální autobusové linky do přístavů Rafina a Lavrio stojí kousek stranou, nepotřebovala jsem je, takže netuším přesně kde ani kolik stojí jízdné. Stejně tak jsem nevyužila příměstský vlak (jezdí cca od 5:40 do 23:40 hodin) ani metro (jezdí cca od 6:30 do 23:30 hodin), jízdné na oboje stojí 6 €.

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0