O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

DOPRAVA

ATHÉNSKÁ MHD

Síť athénské MHD je opravdu rozsáhlá a zahrnuje autobusy, regionální autobusy. expresní autobusy, tramvaje, trolejbusy, příměstskou železnici (lze jí cestovat i po Athénách), městskou železnici a nově i metro.

Nejstarší městská železnice začala být budována už v 70. letech 19. století a spojovala přístav Piraeus s Athénami. Dnes vede z Pirea (konečná stanice je nedaleko přístaviště trajektů) do čtvrti Kifissiá na severu Athén. Přestože vede převážně po povrchu, byla začleněna jako linka č. 1 do systému athénského metra.

Autobusová síť je nesmírně rozsáhlá, avšak dosti pomalá, jelikož athénské ulice jsou neustále přecpané. Klidněji je jen v noci, kdy však jezdí pouze expresní autobusy spojující Athény nebo Piraeus s letištěm. Běžné autobusové linky, stejně jako trolejbusy, tramvaje i metro jezdí jen zhruba od 5:00 do 24:00 hodin. Trolejbusy zajišťují dopravu převážně v centru, tramvaje spojují náměstí Syntagma v centru Athén s přístavem Piraeus a jižním předměstím Athén.

Nejrychlejší způsob dopravy po Athénách představuje metro. Je rychlé a spolehlivé, i když dosti přecpané (zejména ve špičkách) a navečer v něm bylo docela vedro. Skvělou věcí pro cestovatele je to, že každou stanici ohlásí jak řecky, tak anglicky. Samozřejmostí jsou řecké i anglické nápisy na jednotlivých stanicích, není tedy třeba luštit řeckou abecedu.

 

KLIKNI
ATHÉNSKÁ MHD

 

Ve stanicích metra Monastiraki a Syntagma (možná i jinde, využila jsem k nástupu či výstupu jen tyto dvě) najdete antické památky, které byly při budování stanice odhaleny. A tak máte možnost projít se po skleněných chodnících nad vykopávkami či shlédnout ve vitrínách různé vázy a sošky, nechybí ani plány toho, jak to kdysi asi vypadalo. Rozhodně si najděte dostatek času, snadno se vám stane, že vám ujede i několik vlaků metra.

Co se týče cen, jízdenka za 0,80 € platí v autobusech (ne expresních a regionálních), trolejbusech, tramvajích, příměstské železnici (pouze na území Athén) i metru 90 minut. Výhodnější je však jízdenka za 3 €, která platí ve všech zmíněných dopravních prostředcích po dobu 24 hodin od jejího označení. Zůstanete-li v Athénách delší dobu, kupte si týdenní jízdenku za 10 €. Žádná z těchto jízdenek neplatí v expresních X-busech (tam je třeba jízdenka za 3,20 €) ani v metru na letiště (ta stojí 6 € a netuším, do které stanice metra stačí běžné jízdné a odkud už "letištní" tarif).

Pokud vás však zajímají převážně antické památky, je nejlépe použít k přesunům vlastní nohy, neboť takřka vše najdete maximálně 30 minut chůze od náměstí Syntagma. Jen pozor při přecházení silnice, pokud se kolony aut i autobusů rozjedou, jezdí opravdu rychle a neustále se pokoušejí o vzájemné předjíždění, nejagresivnější jsou pak motorkáři. Rozhodně doporučuji použít k přecházení výhradně přechody se semafory.

Uličkami Plaky i pod Akropolí jezdí turistické vláčky, netuším však, jak dlouho taková jízda trvá a kolik stojí, tento způsob prohlídky pamětihodností zásadně nevyužívám. Přijde mi vhodný maximálně pro malé děti v ZOO.

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0