O mém cestování

MÁ IKONKA

POČÍTADLO
Weblight.cz

online:

Statistika

DOPRAVA

Jak už jsem psala na úvodní stránce, velice se mi osvědčila společnost click4sky.com (součást ČSA), prodávající letenky na pravidelné letecké linky ČSA. V současné době (únor 2009) stojí zpáteční letenka Praha - Athény - Prana 2.780,- Kč včetně všech ostatních poplatků. Letenku (výhradně tam a zpět) lze zakoupit a zaplatit pouze na internetu (nutná karta umožňující platby na internetu). Letenku nelze přebukovat na jiné datum, převést na jinou osobu ani stornovat. Výhodou je nízká cena, pevné datum i čas odletu tam i zpět a v neposlední řadě i to, že ČSA létá na hlavní letiště cílových destinací.

Když jsem v červnu 2008 psala úvodní články mého cestovatelského webíku, zmínila jsem mou nedůvěru k nízkonákladovým leteckým společnostem. Tato má nedůvěra se ukázala být opodstatněná. Dcera zakoupila již v únoru 2008 dvě zpáteční letenky Praha - Paříž - Praha na začátek října 2008 od jisté nejmenované nízkonákladové letecké společnosti, pravda obě letenky byly jen o málo dražší než má zpáteční letenka do Athén. Původně měla strávit v Paříži celý týden. Do začátku léta se zdálo být vše v naprostém pořádku. Pak však společnost minimálně dvakrát týdně měnila časy odletu tam i zpět. Ještě 14 dní před odletem dcera netušila, kdy, na jak dlouho či zda vůbec odletí. Majitel hotelu v Paříži, který si vybrali, byl naštěstí vstřícný a několikrát jim změnil rezervaci. Nakonec sice odletěli, ale v Paříži strávili jen čtyři a půl dne.

Mohu tedy vřele doporučit click4sky.com. Žel nezaručím, jak dlouho budou ještě fungovat. Naše milá vláda se totiž rozhodla ČSA za každou cenu prodat a já jen tiše doufám, že nový majitel tento výhodný prodej letenek nezruší. Jsem však už "velká holka" a moc šancí si nedávám.

Athénské mezinárodní letiště Elevtherios Venizelos mě opravdu mile překvapilo. Je to velmi velmi moderní letiště, zaplaťpánbůh za olympijské hry v Athénách. Na letišti se neztratí ani cestovatel neznalý řečtiny i angličtiny. Důležité je znát číslo letu a mít oči otevřené. Vše důležité se dozvíte z obrovských LCD obrazovek umístěných na každém vyústění chodby i v jednotlivých prostorách letiště. Najdete na nich na jakém pásu máte očekávat svůj kufr či v kolik odjíždí autobus z letiště do centra Athén či do přístavů Piraeus, Rafina nebo Lavrio (to při svém příletu) nebo čísla odbavovací přepážky nebo portu, odkud bude vaše letadlo odlétat (to naopak při odletu). Postavíte-li si kufr na pás prázdné odbavovací přepážky, zjistíte, zda se vejdete do váhového limitu pro odbavené zavazadlo či zda je nutné z kufru něco vyndat.

V hale najdete velké množství stojanů, kde je možné se zdarma připojit k internetu (i když nemáte svůj notebook), bohužel jen ve stoje (pokud si sednete, neuvidíte a nedosáhnete na klávesnici) a je třeba zvyknout si na kuličku (trackball ?) místo myši. Připojení je možné po dobu 10 minut, pak je připojení zablokováno, když však změníte stojan, můžete surfovat dalších 10 minut. Pravda, stojany jsou dost často obsazené převážně mladými lidmi, ale kdo si počká, ten se dočká. Vlastníte-li svůj notebook, můžete surfovat 45 minut, kde a jak se připojíte však netuším, neb notebook nevlastním a tak jsem ani nezjišťovala.

Horší je to v nočních hodinách s občerstvením. Stánek s květinami je sice otevřen nonstop 24 hodin, kávu se mi však 2 hodiny po půlnoci koupit nepodařilo, všechny mnou nalezené stánky měly zavřeno.

WC jsou perfektně čistá, zadarmo a otevřená nonstop.

V prostoru pro odbavené cestující jsem nenašla ani internet ani obchody či stánky s občerstvením. Možná jsem je však po celodenním úmorném vedru a courání po památkách prostě a jednoduše dvě a půl hodiny po půlnoci přehlédla. Rozhodně jsem neměla chuť ani sílu je hledat.

Při odletu z Athén se nenechte vykolejit okružní jízdou v letadle kolem dálnice. Rolovali jsme opravdu velmi dlouho. Nejprve dálnice po pravé straně, pak po mostě přes dálnici, dále po levém "břehu" dálnice ... Co se týče létání, nejsem typ, který se na něj nějak zvlášť těší. Měsíc před odletem si zakážu sledovat pořady o leteckých katastrofách a ty 2 - 3 hodinky prostě přežiju s lehce staženým žaludkem - strachy pochopitelně. Lépe pár desítek minut nepříjemného pocitu kolem žaludku než pár desítek hodin v autobuse. Když však popojíždění v letadle kolem dálnice stále nebralo konce, nervozita narůstala do obludných rozměrů a nepomáhala ani myšlenka, že nám chce možná pilot ještě ukázat Akropoli ... proboha snad nemá letadlo nějakou poruchu ... Nemělo. To jen athénské letiště je tak obrovské, že na startovací dráhu č. 1 jsme rolovali nějakých 10 či 15 minut.

Perfektně je vyřešena i doprava z letiště. Na LCD obrazovkách v letištní hale najdete vždy 5 nejbližších odjezdů jak expresních X-busů, tak regionálních autobusů, metra i příměstských vlaků.

V následující tabulce najdete stav ze zhruba druhé hodiny ranní:

X-96 Airport - Piraeus interval 30 minut
X-95 Airport - Syntagma interval 20 minut
Airport - Rafina 5:45 7:05 8:00
Airport - Lavrio 6:30 7:30 8:30 9:30 10:30

Přímo před letištní halou je konečná stanice expresních autobusových linek, z nichž X-96 jezdí do přístavu Piraeus a X-95 na náměstí Syntagma v centru Athén. Jízdenka stojí 3,20 € a lze ji koupit ve stánku před letištní halou u konečné stanice, otevřeno je nonstop 24 hodin.

Regionální autobusové linky do přístavů Rafina a Lavrio stojí kousek stranou, nepotřebovala jsem je, takže netuším přesně kde ani kolik stojí jízdné. Stejně tak jsem nevyužila příměstský vlak (jezdí cca od 5:40 do 23:40 hodin) ani metro (jezdí cca od 6:30 do 23:30 hodin), jízdné na oboje stojí 6 €.

Síť athénské MHD je opravdu rozsáhlá a zahrnuje autobusy, regionální autobusy. expresní autobusy, tramvaje, trolejbusy, příměstskou železnici (lze jí cestovat i po Athénách), městskou železnici a nově i metro.

Nejstarší městská železnice začala být budována už v 70. letech 19. století a spojovala přístav Piraeus s Athénami. Dnes vede z Pirea (konečná stanice je nedaleko přístaviště trajektů) do čtvrti Kifissiá na severu Athén. Přestože vede převážně po povrchu, byla začleněna jako linka č. 1 do systému athénského metra.

Autobusová síť je nesmírně rozsáhlá, avšak dosti pomalá, jelikož athénské ulice jsou neustále přecpané. Klidněji je jen v noci, kdy však jezdí pouze expresní autobusy spojující Athény nebo Piraeus s letištěm. Běžné autobusové linky, stejně jako trolejbusy, tramvaje i metro jezdí jen zhruba od 5:00 do 24:00 hodin. Trolejbusy zajišťují dopravu převážně v centru, tramvaje spojují náměstí Syntagma v centru Athén s přístavem Piraeus a jižním předměstím Athén.

Nejrychlejší způsob dopravy po Athénách představuje metro. Je rychlé a spolehlivé, i když dosti přecpané (zejména ve špičkách) a navečer v něm bylo docela vedro. Skvělou věcí pro cestovatele je to, že každou stanici ohlásí jak řecky, tak anglicky. Samozřejmostí jsou řecké i anglické nápisy na jednotlivých stanicích, není tedy třeba luštit řeckou abecedu.

 

KLIKNI
ATHÉNSKÁ MHD

 

Ve stanicích metra Monastiraki a Syntagma (možná i jinde, využila jsem k nástupu či výstupu jen tyto dvě) najdete antické památky, které byly při budování stanice odhaleny. A tak máte možnost projít se po skleněných chodnících nad vykopávkami či shlédnout ve vitrínách různé vázy a sošky, nechybí ani plány toho, jak to kdysi asi vypadalo. Rozhodně si najděte dostatek času, snadno se vám stane, že vám ujede i několik vlaků metra.

Co se týče cen, jízdenka za 0,80 € platí v autobusech (ne expresních a regionálních), trolejbusech, tramvajích, příměstské železnici (pouze na území Athén) i metru 90 minut. Výhodnější je však jízdenka za 3 €, která platí ve všech zmíněných dopravních prostředcích po dobu 24 hodin od jejího označení. Zůstanete-li v Athénách delší dobu, kupte si týdenní jízdenku za 10 €. Žádná z těchto jízdenek neplatí v expresních X-busech (tam je třeba jízdenka za 3,20 €) ani v metru na letiště (ta stojí 6 € a netuším, do které stanice metra stačí běžné jízdné a odkud už "letištní" tarif).

Pokud vás však zajímají převážně antické památky, je nejlépe použít k přesunům vlastní nohy, neboť takřka vše najdete maximálně 30 minut chůze od náměstí Syntagma. Jen pozor při přecházení silnice, pokud se kolony aut i autobusů rozjedou, jezdí opravdu rychle a neustále se pokoušejí o vzájemné předjíždění, nejagresivnější jsou pak motorkáři. Rozhodně doporučuji použít k přecházení výhradně přechody se semafory.

Uličkami Plaky i pod Akropolí jezdí turistické vláčky, netuším však, jak dlouho taková jízda trvá a kolik stojí, tento způsob prohlídky pamětihodností zásadně nevyužívám. Přijde mi vhodný maximálně pro malé děti v ZOO.

Mou oblíbenou lodní společností jsou Blue Star Ferries, a to zejména ze dvou důvodů. Jednak mají na svých stránkách kompletní jízdní řády na celý rok už v lednu, jednak jejich trajekty mají otevřené paluby (kde sice pěkně profukuje, ale mé duši milovníka plaveb po moři to i tak maximálně vyhovuje). Jsou sice pomalé, ale vcelku levné.

Druhou lodní společností, jejichž služeb jsem využila, jsou Hellenic Seaways a jejich lodě FlyingCat. Jsou sice podstatně rychlejší a taky dražší, nazývám je však mořským vlakem. Celou cestu sedíte v úrovni mořské hladiny za skleněným okénkem na pevně daném (zakoupeném) sedadle a čučíte buď každou chvíli postříkaným okýnkem na vodní hladinu, nebo (pokud máte sedadlo vepředu) na řvoucí řeckou TV, kde se neustále střídají reklamy se zprávami nebo nejrůznějšími diskusemi. Netuším, co je lepší - asi čučet na mořskou hladinu, i když to jen tehdy, máte-li sedadlo u okénka. Projít se můžete jen mezi sedačkami, nejprve ovšem musíte zvednout svého souseda, sedačky jsou totiž po 3 či 4 vedle sebe. Nové jízdní řády najdete na jejich stránkách povětšině až někdy v březnu.

Jinou lodní společnost jsem zatím na svých cestách nevyužila.

Jízdenky na trajekty není třeba kupovat předem (necestujete-li ovšem s autem v plné sezóně). On-line booking je ovšem výhodné využít ke zjištění ceny jízdenky, zejména cestujete-li mezi jednotlivými ostrovy.

 
Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1280x1024 a byly laděny na prohlížečích Internet Explorer 7.0 a Mozilla Firefox 3.0